Muzeum - siedziba

      Muzeum ma swoją siedzibę w unikatowym, drewnianym ratuszu z 1743 roku zaliczanym do zabytków klasy zerowej. Uważany jest za jedyny zachowany tego typu obiekt w Europie.
      Ratusz został oddany do użytku najprawdopodobniej 3 czerwca 1743 roku. Taka data widnieje na jego portalu oraz chorągiewce zamontowanej na wieżyczce. Budynek zlokalizowany jest pośrodku sulmierzyckiego rynku. Zbudowany z drewna sosnowego na planie prostokata, posiada dwie kondygnacje. Dwubiegunowe schody prowadzące na piętro znajdują się na zewątrz budynku. Czterospadowy dach kryty gontem zwieńczony został wieżą, na której do 1879 roku znajdował się zegar. Z trzech stron ratusz otaczają podcienia wsparte na dębowych słupach. Na parterze budynku znajdują się cztery pomieszczenie, w których dawniej znajdował się areszt, archiwum i lamus. Na piętrze swój gabinet miał burmistrz, znajdowała się tam także sala posiedzeń rady miejskiej. Obecnie pomieszczenia są przeznaczone na sale wystawowe i biuro.
      Do 1939 roku ratusz służył jako siedziba władz miejskich. W okresie okupacji był magazynem materiałów budowlanych. Po wojnie piętro zajęły organizacje młodzieżowe i sportowe. W budynku znajdowały się magazyny, biblioteka i świetlica. Od 1957 roku w najbardziej znanym budynku Sulmierzyc ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne.
Budynek jest obiektem zabytkowym (Rejestr zabytków 6351/30/A z 12.03.1930 r.) i  stanowi jedyny zachowany w Polsce przykład drewnianego ratusza małomiasteczkowego.


 

Ratusz 1935r. - fot. archiwum


 

Fot. B. Stryjak


 

Fot. B. Stryjak


 

Fot. K. Chojecka